Niedawno byliśmy na otwarciu Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce pod Toruniem. Pierwszy w Polsce skansen poświęcony osadnictwu olenderskiemu. Na otwarciu obiektu w role mieszkańców chałup wcielili się aktorzy lokalnych grup: Teatru Humoreska oraz Teatru Janek Wędrowniczek. Był to wspaniały pomysł. Dzięki nim można było przeżyć istny "powrót do przeszłości". Ten pomysł sprawił, iż można było poczuć się jak Ci mieszkańcy, co było niesamowite. W województwie Podlaskim w Muzeum Rolnictwa również widzieliśmy na "Święcie Chleba" wspaniałe inscenizacje. W zwykłych dniach jednak świecą w tych miejscach głównie pustki. Może rozwiązaniem byłoby zatrudnienie kilku osób, które byłyby chociaż namiastką tego, co widzimy raz w roku, na otwarciach i uroczystościach. Może jakaś babcia, dziadek zechciałaby posiedzieć we wspaniałych wiekowych budynkach za niekoniecznie duże pieniądze? Lekcja historii, popularne selfie z takim "aktorem" lub zdjęcia byłyby znacznie bogatsze, z dużo lepszymi wspomnieniami, niż płacenie słonej kasy za oglądanie pustych murów. Zobaczcie nasze zdjęcia spod Torunia:

Czytaj więcej: Czy muzea muszą być nudne? Udowadniamy, że nie!

Mieszkamy w Toruniu i zawsze mamy aparat przy sobie. Robimy głównie zdjęcia, ale czasami również nagrywamy video. Zobaczcie, co nam wyszło po zmontowaniu:

Pierwsze skojarzenia z Berlinem to: Mur Berliński, Brama Brandenburska i Bundestag. Czy warto się tam udać? Wystarczy prosta odpowiedź: „Jak duży mam budżet na podróżowanie”. Jeżeli macie odłożone kilka tysięcy to stanowczo odradzamy Berlin, bo jest dużo więcej fajniejszych miejsc. Jeżeli odnajdziecie fajne i tanie połączenie z Berlinem to jak najbardziej ruszajcie. My znaleźliśmy autobus za 98 zł w dwie strony. Wyjechaliśmy o 23:30 z Torunia, a kilka minut po 6 byliśmy już na miejscu. Autobus dowiózł nas na dworzec „Berlin ZOB”, ponieważ był najbliżej centrum miasta. Do metra było tylko 100 metrów (linia U2) . Wysiedliśmy na Potsdamer Platz. Oto 10 miejsc, które zobaczyliśmy. Wszystkie one są blisko siebie. Na zwiedzanie mieliśmy 12h, by o 21:00 wracać.

Czytaj więcej: Czy warto jechać do Berlina?

Magiczny i tajemniczy Gdańsk przed Państwem:

W Ciechanowcu podczas święta chleba odbyła się coroczna parada zabytkowych ciągników! Do Muzeum Rolnictwa na Podlasiu zjechało około 30 tysięcy ludzi. Zbiory Muzeum liczą ponad 28 000 eksponatów (w tym ponad 300 maszyn i narzędzi rolniczych), które prezentowane są zwiedzającym w 43 ekspozycjach stałych. W Skansenie Mazowiecko-Podlaskim zgromadzono 47 zabytkowe obiekty architektury drewnianej, które ulokowano w trzech zespołach, z pełnym wyposażeniem wnętrz. Muzeum funkcjonuje od 1962 roku. Zobaczcie naszą relację: