Pierwsze skojarzenia z Berlinem to: Mur Berliński, Brama Brandenburska i Bundestag. Czy warto się tam udać? Wystarczy prosta odpowiedź: „Jak duży mam budżet na podróżowanie”. Jeżeli macie odłożone kilka tysięcy to stanowczo odradzamy Berlin, bo jest dużo więcej fajniejszych miejsc. Jeżeli odnajdziecie fajne i tanie połączenie z Berlinem to jak najbardziej ruszajcie. My znaleźliśmy autobus za 98 zł w dwie strony. Wyjechaliśmy o 23:30 z Torunia, a kilka minut po 6 byliśmy już na miejscu. Autobus dowiózł nas na dworzec „Berlin ZOB”, ponieważ był najbliżej centrum miasta. Do metra było tylko 100 metrów (linia U2) . Wysiedliśmy na Potsdamer Platz. Oto 10 miejsc, które zobaczyliśmy. Wszystkie one są blisko siebie. Na zwiedzanie mieliśmy 12h, by o 21:00 wracać.

1)      Potsdamer Platz – jedno z nowocześniejszych miejsc w Berlinie. Warto tu Zobaczyć: Sony Centre i całe miejsce wokół. Są tu liczne fragmenty muru Berlińskiego.

2)      Checkpoint Charlie - w okresie zimnej wojny jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między częścią wschodnią ( kontrolowaną przez Rosjan) i zachodnią  (strefa wpływów aliantów: Amerykanów, Brytyjczyków i Francuzów). Tutaj w październiku 1961 roku stanęły naprzeciw siebie gotowe do walki radzieckie i amerykańskie czołgi z ostrą amunicją. Powodem było zatrzymanie amerykańskiego dyplomaty. Czołgi w gotowości stały jeszcze dwa dni. W tym miejscu znajduje się również muzeum poświęcone temu przejściu.  Po wejściu do jednej z kawiarni okazało się, że kręcono w niej film o Bondzie z Rogerem Moorem!

3)      Bunkier Hitlera –tu zginął podobno Adolf Hitler z Ewą Braun. Bunkier zniszczony i zabetonowany nie bez powodu. Mieści się tu obecnie parking i pamiątkowa tablica.

4)      Pomnik Pamięci żydów pomordowanych w Europie – robi wrażenie ze względu na rozmiar i pomysł. Bardzo blisko bunkra, w którym zginął Hitler.

5)     Brama Brandenburska – wizytówka Berlina, symbol zjednoczenia Niemiec, na samej górze bogini Zwycięstwa – Wiktoria.

6)      Bundestag – jedna z izb parlamentu, budynek jest ogromny i robi wrażenie!

7)      Galeria Mercedesa  (za darmo) - Adres: Unter den Linden 14

8)      Wyspa Muzeów – 5 rewelacyjnych muzeów . Najbardziej opłaca się kupić karnet za 18 EUR i zobaczyć wszystko.

9)      Katedra Berlińska – wstęp 7 EUR.

10)   Alexanderplatz

a)      Pomnik Neptuna

b)      Wieża telewizyjna

c)       Mnóstwo sklepów

 

 

Ceny w Berlinie:

4-5 EUR – metro (bilet całodzienny)

10 EUR – np. 3 magnesy na lodówkę

0,5 EUR – toaleta

2 EUR – kawa, słynne kiełbaski niemieckie

4-5 EUR – piwo w restauracji  (0,5l)

18 EUR – Wyspa Muzeów (5 budynków)

15 EUR – wjazd na wieżę telewizyjną

7 EUR – Katedra Berlińska